Przejdź do głównej zawartości

Czytelnicze odkrycie marca 2018: Paulina Świst

Kim jest Paulina Świst?
To pseudonim literacki świeżej krwi w świecie kryminałów. Jej książki Prokurator i Komisarz(wydane pod koniec 2017r.) są kolejnym potwierdzeniem, że warto częściej sięgać po rodzimą literaturę. Oprócz dobrego kryminału mamy tutaj także elementy humoru, erotyki i sensacji.
Kto się kryje pod pseudonimem?
Było wiele głosów, już po wydaniu książek, że jest to kolejna odsłona Remigiusza Mroza. Ta twórczość jednak jest bardziej kobieca i nijak mi pasuje do stylu pisania wspomnianego autora. A podobieństwo charakteru Kingi Błońskiej do Joanny Chyłki jest przypadkowe. Wszystko przemawia za wersją, że autorka to młoda pani prawnik mająca zadatki na całkiem niezłą pisarkę.
A może twórcą nie jest w ogóle kobieta?
O czym są książki Pauliny Świst?
Prokurator
Wszystko jest dziełem przypadku.

Miejsce: Klub
Bohaterowie:
Ona - samotna, około 30 lat, po kilku drinkach, zdradzona przez męża, niedawno przeprowadziła się do Gliwic w związku z wykonywaną pracą.
On - samotny, koło 40 lat, wpadł na chwilę do klubu, brat barmana, nie szuka niczego na poważnie, gustuje w dużo młodszych kobietach typu blond-plastik.
Wydarzenia:
Poznali się przypadkiem. On zajął jej krzesło, ona wróciła z parkietu i włączyła jej się wredna suka. Miał być facet na jedną noc i pierwsza taka przygoda w jej życiu. On nie poznał jej imienia, ona zniknęła nad ranem bez słowa. Koniec intensywnej jednonocnej znajomości.

Ale, ale...
Paulina Świst na to nie pozwoli.

Miejsce: Sala rozpraw
Bohaterowie:
Ona - Kinga Błońska, adwokat broniąca groźnego przestępcy - Szarego, z którym na dodatek coś ją łączy.
On - Łukasz Zimnicki, prokurator oskarżający w tej sprawie, pragnący za wszelką cenę wsadzić Szarego na dożywocie.
Wydarzenia:
Tak, tak to właśnie ta sama para, która spędziła razem noc. Zdziwienie sięga zenitu a napięcie między bohaterami przenosi się na korytarze sądowe. Profesjonalizm nie ma nic do gadania w przypadku wzajemnego przyciągania. Przygoda jeszcze się nie skończyła.

A co ze złym przestępcą? Co łączy Kingę i Szarego? Jak się rozwinie znajomość Kingi i Łukasza? Co z mężem Kingi? To wszystko na kartach książki okraszone ciętymi ripostami i dialogami z humorem.

Komisarz
 Nic nie jest tym, na co wygląda
Bohaterowie:
Ona - Zuzanna Kadziewicz, pedagog z zamiłowania, córka biznesmena, tatuś spełnia jej wszystkie zachcianki, od niedawna ma idealnego faceta, typowego dżentelmena - nawet w łóżku.
On - Radosław Wyrwa, owy idealny chłopak Zuzanny, policjant pracujący pod przykrywką, musi rozpracować ciemne interesy ojca figurantki, ma dość swojej idealności i roli dżentelmena.
Wydarzenia:
Wszystko się wydało. On nie jest wcale dżentelmenem a jego życie nie było tak cukierkowe jak Zuzanny. Jednak okazuje się, że ona też potrafi pokazać pazurki w sytuacjach podbramkowych. Zły policjant okazuje się dobrym nauczycielem prawdziwego życia. Nie ma w nim miejsca na ckliwe romanse, delikatność i odrealnienie. Ona okazuje się nad wyraz dobrym uczniem i zaczyna fascynować komisarza, który boi się zaangażować.

W Komisarzu pojawiają się również bohaterowie z pierwszej książki: Kinga i Łukasz. A wszyscy są wystawieni na wielkie niebezpieczeństwo.

Czy warto?
Narracja jest dwuosobowa. Z perspektywy kobiety i mężczyzny. Czasem opisywane są te same momenty, czasem przeplatają się tworząc cały obraz zdarzeń. Świst dzięki temu nie pozwala na oderwanie się od kart jej powieści na dłuższy czas. Przeczytanie obydwu książek zajęło mi 3 dni, no dobra 2 noce i kawałek dnia. ;)
Świat palestry, wartka akcja trzymająca w napięciu i mocne słownictwo to przepis na sukces. Spotkałam się z wieloma opiniami, że wulgaryzmy rażą przy czytaniu i są zbędne. Dla mnie one nie przeszkadzają, a wręcz pozwalają poznać emocje bohaterów i panujące relacje międzyludzkie. Niecenzuralne słowa sprawiają, że wymyślone postacie są bardziej prawdziwe i moglibyśmy spotkać je na gliwickich ulicach. Książki czytałam w wersji elektronicznej. Jednak nie wykluczam zakupu papierowych wersji by cieszyły moje oko na półce.

Odpowiadając na pytanie Czy warto? Mówię: TAK
Jeśli nie przekonałam Ciebie czytelniku tym wpisem to już nic Cię nie przekona. :)

Z tego co widziałam na FB Pauliny Świst, szykuje nam się nowa książka. :) Na razie konkretnych terminów brak. Mam nadzieję, że długo nie będziemy musieli czekać na wydanie.

Zdjęcia książek ze strony: http://www.taniaksiazka.pl/
Gdzie można również je zakupić w rozsądnych cenach. :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Masza i Niedźwiedź - Moje abecadło

Pierwszy numer "Masza i Niedźwiedź - Moje abecadło" trafił do mnie przypadkiem. Reklama kolekcji Hachette mignęła mi kiedyś między jedną a drugą bajką na TVP ABC. Jakoś zbytnio nie skupiałam się na niej,bo rzadko sięgam po serie mające nieskończenie wiele numerów i ciągnące się miliardy lat. Tutaj jednak po zakupie(razem z bułkami w Freshmarkecie) i pełnym zachwycie młodego: "Bo Masza, no i przede wszystkim MAGNES!" --> Zdecydowałam się na prenumeratę. Szalę na TAK przechyliła jasno określona ilość numerów, a także: * taniej niż za jeden numer w kiosku, * nie musiałam latać do owego kiosku co tydzień, * dodatkowe bonusy: figurka Maszy, worek na kapcie z Maszą, DVD z bajkami Maszy. Młody wkręcił się w poznawanie literek. Pisanie mu jeszcze idzie jako tako - bardziej pod górkę niż z górki. Opowieści o przygodach Maszy i jej przyjaciela to jest jednak to, na co czeka każdego miesiąca(raz w miesiącu przychodzą 4 numery) i każdy spotkany kurier z paczką to na...

Szarlotka "leniważona" - przepis oryginalny Sonia Bohosiewicz

Jeśli ktoś ma ochotę na szybkie ciacho, bez zbędnego bajzlu w mieszkaniu, to polecam. U mnie lekko zmodyfikowany przepis z powodu braku bułki tartej. Zmniejszyłam również ilość cukru. W oryginale była 1 szklanka. :) Składniki: - 1 szklanka mąki - 1 szklanka kaszy mannej - 3/4 szklanki cukru - 4 średniej wielkości jabłka - cynamon - cukier waniliowy - kostka masła(leżakująca 30 min w zamrażalnika) Wykonanie: Mąkę, kaszę i cukier wymieszać. Połowę składników wysypać do tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia. Na sypką masę ułożyć pokrojone w plastry jabłka. U mnie były to trzy warstwy. Każdą warstwę posypać lekko cukrem waniliowym i cynamonem. Na jabłka wysypać resztę sypkiej mieszanki. Na wierzch zetrzeć zamrożone masło. Piec 50 min w 200 stopniach. Najlepiej smakuje jeszcze na ciepło. Smacznego