Makieta Twierdzy Boyen w Koszarowcu nr 1 |
Cena biletów jest uzależniona od "sezonowości" - od 1 maja do końca września bilety są droższe, w kwietniu i październiku tańsze, natomiast od listopada do marca można zwiedzać za darmo. Jest to bowiem czas renowacji, zmian ekspozycji i wszelkich napraw na terenie twierdzy.
Wchodząc na teren zabytku, mamy do dyspozycji hotel, sklepy z pamiątkami, toalety. Po zakupie biletów sami możemy wybrać kierunek zwiedzania i to, co najpierw chcemy zobaczyć. Zostały wyznaczone trasy i lepiej się ich trzymać, bo czasem teren jest dość pochyły lub z jednej strony jest spad(trasa przy murze).
W 2016 nasz ancymon miał 3 lata, więc duży teren wewnątrz, gdzie mógł się wybiegać i nic nie zepsuć był dla nas najlepszą opcją. W środku "gwiazdy" jest duża polana, która dla energicznego dziecka daje pole do popisu. Teren pokrywa dużo drzew, więc nawet w dość ciepły dzień nie jest tu aż tak upalnie.
W budynkach Twierdzy umieszczono ekspozycje:
- Koszarowiec nr 1 to miejsce, gdzie jest duża makieta Twierdzy Boyen, wystawa myśliwska, sala solidarności
Wystawa myśliwska |
- Laboratorium Prochowe - pomieszczenie z ekspozycją broni
Rozległe tereny pozwalają na długie godziny spacerowania po zabytku, my utknęliśmy tam na dobre 4 godziny. Zabytki i ciekawe elementy budowli opatrzono dużymi tablicami informacyjnymi w trzech językach: polskim, niemieckim i angielskim. Warto na czas zwiedzania zabrać ze sobą własny prowiant, bo jak to bywa w takich miejscach cena zwykłej wody już przyprawia o zawrót głowy. :)
Parę informacji o historii Twierdzy Boyen (http://twierdza.gizycko.pl/)
Nazwa pochodzi od generała von Boyen, który był jednym ze zwolenników i inicjatorów budowy obiektu.Twierdza Boyen powstała w latach 1843-1855. Miała być obiektem blokującym przesmyk pomiędzy jeziorami Niegocin i Kisajno. Ziemno-murowany fort zaporowy został wybudowany na planie sześcioboku w bezpośrednim pobliżu miasta na Wyspie Giżyckiej.Do fortu miały prowadzić drogi wjazdowe przez 4 bramy: Giżycką, Kętrzyńską, Prochową i Wodną. Całość otaczał mur Carnota o długości 2303m.
I Wojna Światowa
Naturalne elementy terenowe i wybudowane umocnienia podobno zablokowały wkraczającą do Prus Wschodnich armię rosyjską. Twierdza Boyen odgrywała również istotną rolę w mobilizacji wojsk na terenie Mazur. Siły te w sierpniu 1914 skutecznie broniły fortu przed rosyjskim natarciem. Po I wojnie światowej zmieniono zastosowanie twierdzy, tworząc w niej m. in. szpital.
II Wojna Światowa
Fort był jednym z punktów zbornych armii niemieckiej, która z Prus Wschodnich wkroczyła na tereny polskie. W okresie wojny miał tutaj swoją siedzibę ośrodek Abwehry szkolący żołnierzy z armii gen. Własowa, którzy przeszli na niemiecką stronę. W styczniu 1945 roku, w czasie ataku na miasto, opuszczono twierdzę bez walki, która przeszła w ręce Wojska Polskiego.
Lata 50. i później
Umiejscowiono tutaj kilka przedsiębiorstw spożywczych. Spowodowało to duże zniszczenia, budowę nowych i niepasujących do charakteru obiektu budynków. Trwało to do początku lat 90. i likwidacji tych zakładów. Od tego momentu Twierdza Boyen stała się miejscem dla turystów.
Komentarze
Prześlij komentarz